rotvalli.ninja

Tampereen kaupunki tiesi vuokraavansa tiloja natseille, olivatko puheet “virheestä” vain meriselitys?

Tampereen kaupungin pääkirjasto Metso kiertää Tampereen kaupungin linjausta, jonka mukaan Tampereen kaupunki noudattaa kaupunginvaltuustossa yksimielisesti hyväksyttyä linjausta, että kaupungin tiloissa ei sallita rasistista liikehdintää, eikä kaupunki vuokraa tiloja rasistisena tunnetuille järjestöille tai henkilöille, joilla on esimerkiksi äärioikeistolaista taustaa.

Uutisoimme toukokuussa, kuinka pääkirjasto Metsossa oli järjestetty oikeuden päätöksellä kielletyn väkivaltaisen uusnatsijärjestö PVL:n “Suomalaisapu” -bulvaaniyhdistyksen kokous. Kyseisen yhdistyksen kohdalla ei ole mitään epäselvyyttä siitä, etteikö kyseessä olisi täysin PVL:n alaisuudessa toimiva yhdistys. Tämä yhteys todetaan myös poliisihallituksen kieltokanteessa.

Uutisoinnin jälkeen Tampereen kaupunki totesi tilojen vuokraamisen johtuvan “virheestä”, ja että asia selvitetään.

Tänään Aamulehdessä kuitenkin julkaistiin Tampereen kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikajohtaja Lauri Savisaaren kommentit aiheesta.

Savisaaren kommenteista käy ilmi, ettei kyseessä ole ollut virhe, vaan tiloja vuokratessa on ollut täysin selvää, mille taholle niitä vuokrataan.

Savisaari jopa nostaa esille, että kyseessä ei ole edes ensimmäinen kerta, vaan Metso on tietoisesti vuokrannut tiloja uusnatseille jo viime vuonna.

Savisaaren mukaan “heillä ei ole listaa yhdistyksistä, jotka eivät saisi käyttää tiloja.” Lisäksi Savisaari väittää, etteivät he voineet olla vuokraamatta tiloja, sillä yhdistystä ei ole tuomittu oikeudessa.

Tämä on erikoinen väite, eikä pidä paikkaansa. Tampereen kaupungilla ei ole mitään velvoitetta vuokrata tiloja uusnatseille, eikä tilavuokrauksen epääminen edellytä oikeudessa langetettua tuomiota.

Savisaari on näin toimiessaan toiminut räikeästi Tampereen kaupungin omaa linjausta vastaan, jossa selkeästi todetaan, ettei kaupungin tiloissa sallita rasistista liikehdintää, eikä kaupunki vuokraa tiloja rasistisena tunnetuille järjestöille tai henkilöille, joilla on äärioikeistolaista taustaa.

Joka ikinen edellämainituista kohdista on täyttynyt Metson vuokratessa tilat Suomalaisapu-järjestölle. Uusnatsien toimintaa Tampereella seuraava Varis Tampere on kirjoittanut aiheesta osuvasti tuoreessa päivityksessään:

Suomalaisapu on yksiselitteisesti osa väliaikaisesti kielletyn Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen toimintaa. Suomalaisapu-yhdistyksen puheenjohtajana toimii PVL:n johtaja Antti Niemi. Suomalaisapu mainitaan jo poliisihallituksen keväällä 2017 nostamassa PVL:n kieltokanteessa, mutta ilmeisesti poliisi ei ole lukenut kannetta, koska Suomalaisapu nimi ei tunnu olevan sille tuttu. Vaikka Suomalaisapu-yhdistystä ei erikseen ole kielletty, on Tampereen kaupungin tiloissa rasistinen toiminta kielletty, mitä uusnatsien “vain suomalaisille” järjestämä toiminta ilmiselvästi on.

Varis Tampereen facebooksivut

Nyt tarvitaan selkeää linjausta Tampereen kaupungin taholta tämän asian ratkaisemiseksi. Jos todella on niin, että käytännössä mikä tahansa uusnatsijärjestö saa kokoustaa Tampereen tiloissa, jos se ei ole saanut oikeuden tuomiota, niin koko Tampereen kaupungin linjaus tilojen vuokraamisesta rasistisille tahoille on pelkkää sanahelinää.

Rotvalli.ninja yritti tuloksetta tavoittaa Savisaarta kommenttia varten.

%d bloggaajaa tykkää tästä: